Choć marka BALL jest marką szwajcarską, a zegarki produkowane są w Szwajcarii, jej korzenie wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych.

Rozwój przemysłu zegarmistrzowskiego w Ameryce w dużym stopniu można przypisać powstaniu i późniejszemu rozkwitowi amerykańskich linii kolejowych. Zanim pojawiły się pierwsze pociągi służące jako środek transportu ludzi oraz towarów, nie istniała potrzeba ani dokładnego pomiaru czasu ani jego synchronizacji.

Nawet po tym, gdy po wojnie secesyjnej system kolei w Stanach Zjednoczonych osiągnął znaczne rozmiary, ludzie nadal posługiwali się tylko czasem lokalnym. Pod koniec 1883r. w przemyśle kolejowym zdecydowano, przynajmniej na własne wewnętrznie potrzeby, podzielić Stany Zjednoczone na cztery strefy czasowe i przyjęto czas standardowy. Wkrótce pomysł został wdrożony w życie publiczne, choć warto zauważyć, że Kongres oficjalnie nie zatwierdził tej koncepcji do 1918 r.

W 1996 r. Cleveland w stanie Ohio obchodził dwusetną rocznicę powstania miasta zlokalizowanego nad jeziorem. Podczas tej uroczystości wiele osób zostało wyróżnionych i uznanych za honorowych obywateli Cleveland, a ich osiągnięcia zostały zrecenzowane. Jednym z nagrodzonych, którego osiągnięcia spotkały się z międzynarodowym uznaniem, nie tylko za udział w działalności społecznej, ale także w zegarmistrzostwie był Webster Clay Ball.

Webb C. Ball urodził się w Fredericktown w stanie Ohio 6 października 1847 roku.
Kiedy w 1883 roku przyjęto czas standardowy, był pierwszym jubilerem, który korygował czas w Cleveland w oparciu o czas uznany za standardowy. W dniu 19 lipca 1891 roku, generalny nadzorca przedsiębiorstwa Lake Shore Lines wyznaczył Webb C. Balla jako głównego inspektora kolejowego. Jego wczesny system kontroli był początkiem rozległej sieci kontrolowanej przez Webb C. Balla, która obejmowała 75% linii kolejowych w całym kraju i co najmniej 175 000 kilometrów linii kolejowych. Webb C. Ball rozszerzył również swój system na Meksyk i Kanadę.
19 kwietnia 1891 roku pociąg Fast Mail znany jako „nr 4” zbliżał się na zachód do Lake Shore & Michigan Southern Railroad w Kipton w stanie Ohio. W Elyria, 25 mil od Cleveland, Maszynista  i konduktor dostali polecenie, by pozwolić pociągowi Fast Mail minąć ich w Kipton, małej stacji na zachód od Oberlin, miasta uniwersyteckiego.  Konduktor przyznał później, ze od czasu, gdy pociąg opuścił Elyrię, aż do zderzenia się z Fast Mail w Kipton, nie wyjął z kieszeni zegarka. Powiedział, iż przypuszczał, że maszynista będzie wypatrywał Fast Mail nr 4. Ale zegarek maszynisty zatrzymał się na cztery minuty, a następnie zaczął chodzić ponownie. Zaważyło to na życiu i śmierci pasażerów, czego wówczas nie był  nieświadomy.

Na trasie do Kipton było do pokonania kilka stacji, ale maszynista prowadził pociąg bez pośpiechu, sądząc, że ma sporo czasu. Opuszczając Oberlin, maszynista przypuszczał, że ma siedem minut do dotarcia do miejsca spotkania się pociągów.

Oczywiście miał tylko trzy minuty. Gdyby konduktor spojrzał na swój zegarek, mógłby zapobiec wypadkowi. Pociągi jechały równocześnie do Kipton, Fast Mail przy pełnej prędkości a towarowy już na hamulcu, ponieważ zbliżał się do stacji. Maszyniści obu pociągów zginęli na miejscu, a martwe ciała kolejnych dziewięciu urzędników zostały znalezione wśród drzewa opałowego lokomotywy i w zgliszczach wagonów pocztowych.

Katastrofa w Kipton skłoniła urzędników Lake Shore do zatrudnienia Webb C. Balla do skontrolowania wszystkich zegarków i zegarów stosowanych w całym Lake Shore Line oraz opracowania systemu kontroli czasu i jego wdrożenie. Webb C. Ball podjął wyzwanie bezzwłocznie i wprowadził codwutygodniowe kontrole zegarków noszonych przez wszystkich pracowników kolei.
Kontrole były przeprowadzane przez certyfikowanych zegarmistrzów. Ball ustanowił surowe standardy, usuwając maksymalnie dopuszczalne 30 sekundowe różnice czasu miedzy zegarkami a czasem główny. Należy uznać i pochwalić Webb C. Balla za zaprojektowanie pierwszego udanego systemu, który został zastosowany na szeroką skalę. To właśnie jego system wyznaczał standardy czasowe dla kolei; to jego system pomógł ustalić dokładność i jednolitość w mierzeniu czasu oraz to właśnie jego system spowodował, że czas kolejowy i zegarki używane w kolei zostały uznane za wyznaczające standard w pomiarze czasu. Ogólnie rzecz biorąc, przyjęto, że gdy przeciętny człowiek zapyta pracownika kolei o godzinę, ma pewność ze otrzyma poprawną odpowiedź.

Dziś BALL Watch jest jedną z najbardziej szanowanych i uznanych marek zegarków w Stanach Zjednoczonych. Wciąż aktualizuje asortyment aby dotrzymać kroku zmieniającym się potrzebom konsumenckim. Ale mimo zmian w wyglądzie, to duch założycielski marki – funkcja przemysłowa – jest niezmienna. Utrzymywana jest w niepowtarzalnych detalach, głównie takich jak tarcza zegarka, która wiernie odwzorowuje standardowy zegarek kolejowy. Każdy szczegół,  od kształtu wskazówek do stylu cyfr został przemyślany przez założyciela w jego dążeniu do doskonałości w pomiarze czasu. Jest to wizja, której rodzina Ball pozostaje wierna.  „Dla rzeszy mężczyzn i kobiet, których decyzje podejmowane w ułamku sekundy utrzymują świat w ruchu, to nasz wspólny obowiązek.”

BALL Watch – Od 1891, dokładność w wymagających warunkach.

Historia


Historia BALL rozpoczęła się od słynnej katastrofy kolejowej w Kipton w 1891 roku

Innowacje i patenty


BALL Watch dysponuje wieloma własnymi patentami i rozwiązaniami, które czynią zegarki bardziej użytecznymi. "Wokół wszystkie proste rzeczy są bardzo skomplikowane. Tworzenie rzeczy prostych wymaga kreatywności."

Klub Ball


Dołącz do elitarnego klubu posiadaczy zegarków Ball Watch i podziel się swoją pasją!

Aktualności


Manufaktura BALL została oficjalnym zegarkiem Fundacji Polskiego Sportu
6 lipca 2023

Manufaktura BALL została oficjalnym zegarkiem Fundacji Polskiego Sportu

W środę 05.07.2023 podczas uroczystej gali w Centrum Olimpijskim PKOl uhonorowano polskich medalistów III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Ogłoszono również powstanie Fundacji Polskiego Sportu. Manufaktura BALL Watch Company została oficjalnym zegarkiem Fundacji Polskiego Sportu i polskiego sportu. Złoci medaliści zostali nagrodzeni zegarkami BALL. Wszystkim pozostałym medalistom również gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na arenach.   […]

Już po raz 4 mierzyć będziemy zmagania prawdziwych twardzieli
31 marca 2023

Już po raz 4 mierzyć będziemy zmagania prawdziwych twardzieli

Marka BALL pozostaje na kolejny rok jako Official Time Keeper cyklu Lotto Triathlon Energy oraz Challenge Gdansk. Jak co rok, najszybsze kobiety i najszybszych mężczyzn nagrodzimy wyjątkowymi zegarkami. Na zdjęciu prezes Thriathlon Energy Adam Greczyło i prezes firmy MOR-WA, wyłącznego dystrybutora marki Ball w Polsce, Piotr Sobota.

Gdynia Sailing Days – znamy mistrzów Polski w klasach 49er i 49erFX
20 lipca 2022

Gdynia Sailing Days – znamy mistrzów Polski w klasach 49er i 49erFX

Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa) w klasie 49erFX oraz Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) w klasie 49er zostali w Gdyni mistrzami Polski. Dziewczyny triumfowały po raz pierwszy, a męska załoga czwarty raz stanęła na najwyższym stopniu podium. Te regaty odbyły się w ramach 23. edycji Gdynia Sailing […]

Zamknij

Newsletter na czas

Bądź na bieżąco - zdobądź informacje o nowych modelach, aktualnych promocjach i ciekawych wydarzeniach.