Owen Garriott

NASA Astronauta w misji Skylab II

Kraj pochodzenia: USA.

Jako były astronauta NASA, dr Owen Garriott spędził 59 dni na pokładzie stacji kosmicznej Skylab w 1973 r. podczas misji Skylab II i 10 dni na pokładzie Spacelab-1 podczas misji promu kosmicznego w 1983 r. Podczas misji Skylab II, dr Garriott używał Apollo Telescope Mount (ATM) do badania powierzchni Słońca. Był także pierwszym naukowcem kosmicznym, który przeprowadzał różne antymagnetyczne eksperymenty kosmiczne.

„Misja Skylab dokonała pierwszego kroku Amerykanów w życie w kosmosie i wykonywaniu pracy naukowej ponad atmosferą w długim okresie czasu i przy długości fal niedostępnych na „.

Osiągnięcia:

* Dr Owen Garriott otrzymał tytuł Bachelor of Science in Electrical Engineering na Uniwersytecie  Oklahoma w 1953 roku, a także tytuł magistra inżyniera w dziedzinie elektrotechniki w 1957  i doktora filozofii na Uniwersytecie Stanforda w 1960 roku. Dr Garriott otrzymał honorowy doktorat nauk ścisłych na Uniwersytecie Phillips w 1973 roku.

* Ukończył roczny program szkoleniowy pilotów US Air Force w 1966 r., uzyskując kwalifikację pilota w samolotów odrzutowych. Zarejestrował ponad 5000 godzin lotu, w tym ponad 2900 godzin w samolotach odrzutowych, a pozostałą część w statkach kosmicznych, lekkich samolotach i śmigłowcach.

* 28 lipca 1973 r. Dr Owen Garriott dotarł do stacji kosmicznej Skylab za pośrednictwem kapsuły Apollo CSM. Pierwsza misja kosmiczna doktora Garriotta okazała się podróżą rekordów – najdłuższego czasu spędzonego na stacji kosmicznej – prawie dwóch miesięcy, najdłuższego spaceru kosmicznego, ponad 13 godzin i najdłuższych badań medycznych na orbicie.

* Na początku misji dr Garriott wykonał spacer kosmiczny, aby zbudować nową dwubiegunową tarczę słoneczną, która zapewnia lepszą kontrolę termiczną dla pozostałych misji Skylab.

* 10 sierpnia dr Garriott użył Apollo Telescope Mount (ATM) do zbadania powierzchni Słońca. Nakręcił ogromną erupcję promieniowania słonecznego, a jego zdjęcia dostarczyły pierwszego prawdziwego spojrzenia na atmosferę słoneczną.

* Podczas lotu w 1973 r. Dr Garriott przeprowadził także badanie Zero-G (płyny w stanie nieważkości) w kosmosie.

* Na orbicie stacji kosmicznej Skylab, dr Owen Garriott przeprowadził demonstracje efektów magnetycznych w kosmosie. Zbadał, jak magnesy oddziałują z polem magnetycznym Ziemi. Testował także wykorzystanie magnesów do sortowania cząsteczek promieniowania słonecznego i cząstek promieniowania kosmicznego, a także ustawianie kierunku statku kosmicznego w polu magnetycznym Ziemi za pomocą pary magnesów dwubiegunowych.

* Jego drugim lotem kosmicznym była misja STS-9 (Spacelab-1) w 1983 roku. Była to multi dyscyplinarna, międzynarodowa 10-dniowa misja promu kosmicznego Columbia. Przeprowadzono ponad 70 oddzielnych eksperymentów w sześciu różnych dyscyplinach. Prowadził także pierwszą na świecie amatorską stację radiową z kosmosu, W5LFL.

* Pomiędzy tymi misjami dr Garriott otrzymał stypendium NASA na roczne studia w Stanford (1975-76) i zajmował stanowiska zastępcy, potem dyrektora ds. nauki i zastosowań w Johnson Space Center, (1974-75, 76-78 ).

* W latach 1984-1986 dr Garriott zajmował stanowisko naukowca projektowego w biurze projektu stacji kosmicznej.

* Dr Garriott otrzymał następujące wyróżnienia:

National Science Foundation Fellowship, 1960-61

Honorowy doktorat nauk ścisłych, Phillips University (Enid, Oklahoma), 1973

Medal NASA Distinguished Service, 1973

Collier Trophy za rok 1973

Fédération Aéronautique Internationale, V. M. Komarov Diploma for 1973

Goddard Memorial Trophy za rok 1975

Medal Lotu Kosmicznego NASA, 1983 r

Galeria sław Oklahomy (1980)

Galeria Sław i Powietrza w Oklahoma (1980)

The Astronaut Hall of Fame (1997)

The Oklahoma Military Hall of Fame (2000)

Enid Public Schools Hall of Fame (2001)

* Jako pierwszy amatorski operator radiowy, działający w przestrzeni kosmicznej, dr Garriott i inny pionier w dziedzinie astronautyki, Tony England, zostali uhonorowani nagrodą Special Achievement Award przyznawaną przez Dayton Hamvention w 2002 roku.

* Niedawno dr Gariott przyjął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Laboratorium Biologii Strukturalnej na Uniwersytecie Alabama w Huntsville (UAH) i brał udział w pracach badawczych z udziałem nowych mikrobów, które przywiózł z ekstremalnych środowisk, takich jak bardzo alkaliczne jeziora i głębinowe otwory hydrotermalne. Hypertermofile zostały pozyskane z kilku nurkowań rosyjskich okrętów podwodnych MIR do Rainbow Vents na głębokości 2300 metrów w pobliżu Azorów na Oceanie Atlantyckim.

* W 2011 r. Dr Garriott asystował chilijskiemu zespołowi ratowniczemu w ratowaniu 33 górników uwięzionych pod ziemią, wysyłając kapsułę w dół do małego szybu, aby wyciągnąć górników na powierzchnię. Dostrzegł silne powiązanie między doznaniami w przestrzeni kosmicznej a doświadczeniami górników. Podczas swojej misji w 1973 r. do stacji kosmicznej Skylab, awarie dwóch silników w module dowodzenia Apollo spowodowały wątpliwość, czy pojazd może zostać użyty do bezpiecznego powrotu astronautów na Ziemię.  Dr Garriott poprowadził awaryjny lot powrotny. Także w tej sytuacji, przygotował plan ratowania górników.

Historia


Historia BALL rozpoczęła się od słynnej katastrofy kolejowej w Kipton w 1891 roku

Innowacje i patenty


BALL Watch dysponuje wieloma własnymi patentami i rozwiązaniami, które czynią zegarki bardziej użytecznymi. "Wokół wszystkie proste rzeczy są bardzo skomplikowane. Tworzenie rzeczy prostych wymaga kreatywności."

Klub Ball


Dołącz do elitarnego klubu posiadaczy zegarków Ball Watch i podziel się swoją pasją!

Aktualności


Challenge Gdańsk 2024
24 czerwca 2024

Challenge Gdańsk 2024

Zakończyła się czwarta edycja Challenge Gdańsk, która miała miejsce w dniach 14 do 16 czerwca 2024 r. Była to jedna z najatrakcyjniejszych imprez triathlonowych w Europie, w której zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy wspólnie walczyli na trzech dystansach: Sprint – 750 m pływania, 20 km jazdy na rowerze, 5 km biegu. Olimpijski – 1500 m pływania, 40 […]

Manufaktura BALL została oficjalnym zegarkiem Fundacji Polskiego Sportu
6 lipca 2023

Manufaktura BALL została oficjalnym zegarkiem Fundacji Polskiego Sportu

W środę 05.07.2023 podczas uroczystej gali w Centrum Olimpijskim PKOl uhonorowano polskich medalistów III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Ogłoszono również powstanie Fundacji Polskiego Sportu. Manufaktura BALL Watch Company została oficjalnym zegarkiem Fundacji Polskiego Sportu i polskiego sportu. Złoci medaliści zostali nagrodzeni zegarkami BALL. Wszystkim pozostałym medalistom również gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na arenach.   […]

Już po raz 4 mierzyć będziemy zmagania prawdziwych twardzieli
31 marca 2023

Już po raz 4 mierzyć będziemy zmagania prawdziwych twardzieli

Marka BALL pozostaje na kolejny rok jako Official Time Keeper cyklu Lotto Triathlon Energy oraz Challenge Gdansk. Jak co rok, najszybsze kobiety i najszybszych mężczyzn nagrodzimy wyjątkowymi zegarkami. Na zdjęciu prezes Thriathlon Energy Adam Greczyło i prezes firmy MOR-WA, wyłącznego dystrybutora marki Ball w Polsce, Piotr Sobota.

Zamknij

Newsletter na czas

Bądź na bieżąco - zdobądź informacje o nowych modelach, aktualnych promocjach i ciekawych wydarzeniach.